Czego się dowiesz?
Mimo, że temat problemów psychicznych przestał być tematem tabu, wiele osób nadal nie wie, czym różni się psycholog od psychiatry ani do kogo w pierwszej kolejności zwrócić się z danym problemem. Co zatem trzeba wiedzieć i do kogo udać się w przypadku podejrzeń, że coś jest nie tak?
Psychiatra a psycholog
Pierwszą kwestią, którą warto wyjaśnić, jest różnica między psychiatrą a psychologiem.
- Psychiatrą jest osoba po ukończonych studiach medycznych i specjalizacji z psychiatrii. To zatem lekarz, uprawniony m.in.: do wystawiania recept na leki, skierowań na badania lub do szpitala, a także zwolnień lekarskich.
- Psychologiem jest natomiast osoba po ukończonych studiach psychologicznych. Co ważne, mowa o pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich. Tylko ukończenie takich studiów pozwala na zdobycie kwalifikacji do wykonywania zawodu psychologa. Osoba pracująca w tym zawodzie jest uprawniona do diagnozowania, przeprowadzania testów psychologicznych czy prowadzenia pomocy psychologicznej. Tym samym pierwsza różnica dotyczy wykształcenia, jakie posiadają specjaliści, natomiast druga – uprawnień, jakie posiadają.
Z czym do psychologa, a z czym do psychiatry?
Kolejna kwestia dotyczy tego, do kogo w pierwszej kolejności udać się z problemem. Dobra informacja jest taka, że w razie błędnego wyboru specjalisty, pacjent zostanie właściwie pokierowany. Na przykład, jeśli okaże się, że zamiast do psychologa, powinien udać się do psychiatry, zostanie o tym powiadomiony podczas wizyty.
Co do zasady jednak, jeśli dana osoba cierpi np. na zmienność nastroju, bezsenność, zmaga się z ciągłym napięciem emocjonalnym lub wszechogarniającą obojętnością, w pierwszej kolejności warto udać się do psychologa, który zdiagnozuje, co może być powodem takiego stanu emocjonalnego. Jeśli jednak dolegliwości są na tyle uciążliwe, że mocno wpływają na codzienne funkcjonowanie lub pacjent podejrzewa u siebie zaburzenia psychiczne, warto od razu udać się do psychiatry, który będzie w stanie – jeśli potwierdzi podejrzenia pacjenta – przepisać odpowiednie leki.
Co z depresją?
Mimo tego nie zawsze wiadomo, do kogo udać się z depresją, z którą zmaga się coraz większy odsetek społeczeństwa. Po pierwsze – dużo zależy od natężenia objawów. Często pacjent nawet nie podejrzewa, że boryka się z depresją; jest przekonany, że to tylko nieco dłużej trwające zaburzenie nastroju. Takie osoby zazwyczaj udają się najpierw do psychologa. W praktyce jednak, jeśli pojawia się chociaż cień podejrzenia, że chodzi o depresję, lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychiatry, który może wdrożyć specjalistyczne leczenie.
Wizyta u psychologa często ma charakter wstępnej konsultacji
Większość osób, w razie pojawienia się problemów, wybiera jednak mimo wszystko wizytę u psychologa – z tego względu ma ona często charakter wstępnej konsultacji. Co istotne, psycholog ma odpowiednie kompetencje by ocenić, co dolega pacjentowi (chociaż nie zawsze udaje się to zrobić w trakcie pierwszej wizyty).
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Zazwyczaj pacjent opisuje najpierw problemy, z którymi się zmaga; pewne kwestie zostają doprecyzowane już podczas rozmowy psychologa z pacjentem. Dopiero po takim wstępnym wywiadzie psycholog może zdecydować, co dalej – czy pacjent potrzebuje wsparcia psychologicznego, czy też może powinien udać się do psychiatry. Niekiedy zalecana jest natomiast wizyta u psychoterapeuty, czyli osoby, która ukończyła studium psychoterapii i posiada uprawnienia do prowadzenia terapii w określonym nurcie.
Studia psychologiczne: czego można się na nich nauczyć?
Osoby, które marzą o karierze psychologa, powinny zapisać się na odpowiednie studia. Prowadzi je m.in. Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław. Oferta kierunku psychologia na studiach jednolitych magisterskich jest kierowana do osób, które chcą poznać wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie, zdobyć wiedzę na temat badania procesów i mechanizmów rządzących zjawiskami psychicznymi i zachowaniami człowieka, a także posiąść wiedzę terapeutyczną niezbędną do przyszłego wykonywania zawodu.
Co istotne, zajęcia, seminaria i warsztaty są prowadzone przez specjalistów-praktyków. Absolwenci studiów psychologicznych, dzięki zdobytym kwalifikacjom, mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w publicznych, jak i prywatnych ośrodkach pomocy psychologicznej. Są również uprawnieni do założenia własnej działalności gospodarczej i świadczenia pomocy psychologicznej.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: