Czego się dowiesz?

Studia pedagogiczne cieszą się sporą popularnością wśród kandydatów na studia. Jednocześnie wiele osób jest przekonanych, że absolwenci pedagogiki mogą znaleźć zatrudnienie jedynie w klasach I-III szkoły podstawowej. Jest to oczywiście przekonanie błędne – podobnie jak to, że pedagogika przygotowuje jedynie do wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży.

 

Pedagogika: ile trwają studia?

Na to pytanie – wbrew pozorom – nie ma jednej odpowiedzi. Pedagogikę można bowiem studiować zarówno w systemie bolońskim (3-letnie studia licencjackie i 2-letnie studia uzupełniające magisterskie) jak i w ramach jednolitych studiów magisterskich. Wszystko zależy od uczelni i specjalności.  

 

Na przykład na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu  (wcześniej Dolnośląskiej Szkole Wyższej) kandydaci mogą zapisać się na 3-letnie studia I stopnia ( licencjackie), 2-letnie studia II stopnia (uzupełniające studia magisterskie) jak i na 5-letnie jednolite studia magisterskie (na Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną oraz na Pedagogikę specjalną). Warto podkreślić, że w ramach studiów licencjackich i uzupełniających magisterskich studenci wybierają też jedną z dostępnych specjalności, takich jak np. Edukacja małego dziecka czy Pedagog szkolny i doradca zawodowy. 

Czego uczą się studenci pedagogiki?

Wiele zależy od wybranej specjalności, jednak wszyscy studenci studiów pedagogicznych nauczą się, jak wspierać rozwój intelektualny i emocjonalny grup, z którymi będą pracować w przyszłości, a także – w jaki sposób diagnozować ich potrzeby i jakie działania należy wprowadzić, by była możliwa ich realizacja. Oprócz tego na studiach pedagogicznych – niezależnie od specjalności – studenci uczą się także podstaw psychologii i myśli pedagogicznej.  

 

Na przykład studenci Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej (5-letnie studia magisterskie) skupiają się głównie na zdobywaniu wiedzy i umiejętności mogących pomóc im w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym; uczą się też wspomagania rozwoju tych dzieci.

 

Z kolei studenci Pedagogiki specjalnej zdobywają kwalifikacje niezbędne do współorganizowania kształcenia integracyjnego, a także są przygotowywani do pracy opiekuńczo-wychowawczej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą czy osobami dorosłymi z niepełnosprawnościami.

 

Natomiast osoby na studiach I stopnia (licencjackich) z pedagogiki, oprócz nauki sposobów planowania, organizacji i realizacji działań edukacyjnych w instytucjach oświatowych przygotowują się też do działalności zawodowej w wybranym przez siebie obszarze (czyli np. w doradztwie zawodowym czy edukacji małych dzieci). Jak można się zatem łatwo przekonać, program studiów pedagogicznych może być mocno zróżnicowany – w zależności od specjalności.  

 

Trudno natomiast jednoznacznie określić, czy studia pedagogiczne są studiami trudnymi. Na pewno nie jest to kierunek studiów, który można ukończyć bez wkładania w to jakiegokolwiek wysiłku. Dodatkowo studenci pedagogiki muszą zdobyć mnóstwo umiejętności praktycznych, które później wykorzystują w pracy zawodowej. Z tego względu konieczny jest regularny udział w zajęciach i zaangażowanie ze strony studenta.

Dlaczego warto studiować pedagogikę?

Zalet studiowania pedagogiki jest sporo.

  • Pierwsza – chociaż mało intuicyjna – to świetne perspektywy, jeśli chodzi o zatrudnienie. Absolwenci pedagogiki znajdą bowiem bez problemu pracę nie tylko w przedszkolach czy szkołach podstawowych, ale (w zależności od specjalności) także w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, firmach projektujących szkolenia e-learningowe, w szkołach językowych, domach kultury, świetlicach (np. jako instruktor warsztatów artystycznych), a nawet w przychodniach logopedycznych czy placówkach specjalnych.
  • Warto też pamiętać, że absolwenci pedagogiki bez przeszkód znajdą zatrudnienie w sektorze prywatnym – w żłobkach, przedszkolach, ośrodkach czy poradniach zajmujących się doradzaniem w kwestiach rozwoju dziecka.  

 

Perspektywy zawodowe to jednak wbrew pozorom nie jedyna zaleta studiowania pedagogiki. Podczas studiów pedagogicznych można rozwinąć również wiele umiejętności miękkich, które są niezwykle cenione przez pracodawców. Mowa m.in. o umiejętnościach komunikacyjnych i organizacyjnych, które w późniejszej pracy pedagoga są wręcz kluczowe. Mogą okazać się jednak również niezwykle przydatne, jeśli absolwent pedagogiki chciałby związać się z inną branżą – np. branżą kreatywną. 

Kiedy warto iść na pedagogikę?

Wybór tego kierunku powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które lubią pracę z innymi ludźmi, są empatyczne, chcą wspierać w rozwoju dzieci i młodzież, a dodatkowo mają nadzieję podnieść swoje umiejętności miękkie i zdobyć ważne kompetencje dotyczące planowania i organizacji różnych działań. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: