Czego się dowiesz?
Integracja sensoryczna to zdolność do rozumienia i porządkowania informacji i bodźców dostarczanych zarówno z własnego ciała, jak i otoczenia. Zdarza się jednak, że proces integracji sensorycznej u dziecka jest zaburzony. W takiej sytuacji konieczna może okazać się terapia integracji sensorycznej u wykwalifikowanego specjalisty. Wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu terapeuty SI można zdobyć na studiach podyplomowych.
Integracja sensoryczna – co to jest?
Pod pojęciem integracji sensorycznej kryje się proces odbierania przez układ nerwowy różnych zmysłów – słuchu, wzroku, dotyku, smaku czy węchu. Napływające informacje są przetwarzane i porządkowane przez układ nerwowy, co z kolei powoduje konkretne reakcje organizmu.
Proces integracji sensorycznej może jednak – z różnych powodów – zostać zaburzony. Jak to się objawia? Najczęściej można zaobserwować zaburzenia motoryki małej i dużej, dużą niezdarność oraz problemy z koordynacją i równowagą, problemy z koncentracją i częste rozpraszanie się, impulsywność i nadwrażliwość emocjonalną, niechęć do uczestnictwa w grach zespołowych czy niechęć do przytulania się i bliskiego kontaktu z drugą osobą.
Objawów zaburzeń integracji sensorycznej jest więcej (często dochodzi do tego np. awersja do niektórych materiałów); nie wszystkie objawy muszą też występować, by można było mówić o zaburzeniach integracji sensorycznej. Jeśli jednak rodzic zaobserwuje niepokojące sygnały, powinien udać się do specjalisty, czyli terapeuty integracji sensorycznej, który rozwieje ich wątpliwości i postawi diagnozę, a w razie potwierdzenia zaburzeń – poprowadzi odpowiednio przygotowaną terapię i podpowie rodzicom, jakie ćwiczenia powinni wykonywać z dzieckiem w domu.
Terapeuta integracji sensorycznej: studia podyplomowe
Czego uczestnicy nauczą się na zajęciach? Program studiów obejmuje zarówno wiedzę z obszaru działań związanych z rozwojem dziecka (psychologię rozwoju, psychologię kliniczną, neurologię rozwoju, integrację sensoryczną czy psychomotorykę i deficyty) jak i diagnozę oraz metodykę pracy (m.in. technikę wywiadu i obserwacji, obserwację zaburzeń klinicznych SI, wspieranie rozwoju dziecka w różnych aspektach, diagnozę i terapię problemów SI).
Oprócz tego uczestnicy biorą również udział w licznych zajęciach praktycznych, m.in. z konstruowania programów terapii, pozostałych metod pedagogicznych, psychologicznych i rehabilitacyjnych, a także praktycznych ćwiczeń czy logopedycznego aspektu terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Tym samym absolwenci studiów podyplomowych na kierunku integracja sensoryczna będą w pełni przygotowani do pracy w zawodzie terapeuty.
Osoby, które chciałyby zawodowo zajmować się diagnozowaniem i prowadzeniem terapii zaburzeń procesów sensorycznych, powinny najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Warto przy tym zaznaczyć, że ukończenie studiów pedagogicznych może okazać się niewystarczające. Z tego względu dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na studia podyplomowe na jednym z kierunków z obszaru integracji sensorycznej, prowadzone m.in. przez Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław (dawniej Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu).
Integracja sensoryczna to kierunek polecany pedagogom, psychologom, logopedom czy fizjoterapeutom, którzy chcieliby zająć się prowadzeniem terapii zaburzeń integracji sensorycznej, a także wszystkim osobom zainteresowanym pracą z dzieckiem z wymienionymi wyżej trudnościami.
Tym samym na studia podyplomowe na tym kierunku mogą zapisać się również rodzice dzieci zmagających się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Należy jednak pamiętać, że po ukończeniu studiów uprawnienia do stawiania diagnoz i prowadzenia terapii będą mieć jedynie osoby, które posiadają dodatkowo dyplom ukończenia szkoły wyższej z zakresu pedagogiki, psychologii lub fizjoterapii.
Kwalifikacje do prowadzenia terapii i studia w formule online
Dla osób, które rozważają studia podyplomowe na kierunku integracja sensoryczna w DSW, niezwykle istotne mogą być dwie informacje.
- Po pierwsze – ukończenie studiów nadaje kwalifikacje do pracy z dziećmi w obszarze integracji sensorycznej, a tym samym absolwenci kierunku mogą stawiać diagnozy i prowadzić terapię zaburzeń SI.
- Po drugie – studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW są prowadzone w formule online, dzięki czemu udział w zajęciach nie wymaga dojazdu do placówki uczelni. Tym samym na studia mogą bez przeszkód zapisać się osoby z różnych stron Polski, a nawet mieszkające poza terenem kraju. Zajęcia są prowadzone przy pomocy platformy Microsoft Teams, a każdy z uczestników otrzymuje dodatkowo bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft Office. Należy przy tym zaznaczyć, że zajęcia realizowane są w formule synchronicznej, czyli w czasie rzeczywistym
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: