Czego się dowiesz?
Kluczem do efektywnej nauki może być wybór właściwej techniki uczenia się. Dodatkowo warto mieć świadomość, że skuteczność przyswajania sobie nowych informacji zazwyczaj jest uzależniona od wielu różnych czynników. Jak zatem sprawić, żeby efekty uczenia się były jeszcze lepsze niż wcześniej?
Przygotowania do nauki warto zacząć od… siebie
W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że efektywność nauki jest w dużej mierze uzależniona od samopoczucia osoby uczącej się. Trudno oczekiwać, by niewyspany student, który w dodatku nie jadł nic wartościowego w ciągu dnia i kilka lub kilkanaście godzin spędził w dusznym pokoju lub sali był później w stanie bez problemu przyswoić sobie nowe informacje lub skutecznie powtórzyć to, czego już wcześniej się uczył.
Kluczem jest zatem zadbanie o siebie, czyli m.in.: wystarczająco długi sen (dorośli powinni zazwyczaj przesypiać ok. 7-8 godzin na dobę), właściwe odżywianie się (oprócz regularności posiłków warto pamiętać również o tym, by były odżywcze) czy regularne wietrzenie pomieszczeń, w których spędza się czas. Oprócz tego nie można też zapominać o wyeliminowaniu wszelkich rozpraszaczy.
Jednym z najpopularniejszych jest… smartfon – kuszący dostępem do mediów społecznościowych i komunikatorów. Osoby, które szybko się rozpraszają i co chwilę sięgają po telefon powinny rozważyć schowanie go na czas nauki w osobnej szufladzie.
Metoda Pomodoro dla osób, które mają tendencję do prokrastynacji i rozpraszania się
Zdarza się jednak, że nawet odpowiednie przygotowania do nauki na nic się nie zdadzą, jeśli student ma tendencję do prokrastynacji i łatwego rozpraszania się (mimo braku zewnętrznych bodźców).
W takim przypadku ratunkiem może okazać się metoda Pomodoro, polegająca na uczeniu się (lub wykonywaniu jakichkolwiek innych czynności, np. w pracy) w blokach czasowych oddzielonych krótkimi przerwami. Zazwyczaj na naukę przeznacza się wtedy 25-30 minut, po których następuje 5 minut odpoczynku (czas można zmodyfikować do swoich potrzeb). Nauka metodą Pomodoro zaspokaja potrzebę oderwania od uczenia się, a jednocześnie wymusza nieco dłuższe skupienie się nad danym zagadnieniem. Aby metoda była efektywna, konieczna jest jednak pewna samodyscyplina. Ułatwić to może korzystanie ze specjalnych aplikacji, które są dostępne na rynku.
Techniki uczenia się: najpierw warto poznać swój styl uczenia się
Przed testowaniem różnych technik warto zastanowić się najpierw nad własnym stylem uczenia się. Wyróżnia się cztery dominujące – wzrokowy, słuchowy, dotykowy i kinestetyczny.
- Osoby ze stylem wzrokowym będą najefektywniej i najszybciej uczyć się z książek, prezentacji, filmów,
- Osoby ze stylem słuchowym – uważnie słuchając wykładowcy, nagrań na platformie szkoleniowej czy uczestnicząc w rozmowie na dany temat,
- Osoby ze stylem dotykowym - lepiej zapamiętują z kolei treści, które wpływają na ich emocje – w ich wypadku kluczowe może być też środowisko, w którym się uczą,
- Osoby ze stylem kinestetycznym - najlepiej uczą się w… ruchu.
Znając swój styl uczenia się można dopasować techniki, które będą najbardziej efektywne.
Jedną z technik uczenia się jest np. wykonanie krótkiego streszczenia przyswajanych treści. Wzrokowcy wykonają notatki, uzupełniając je o własnoręczne ilustracje czy mapy myśli; słuchowcy, zamiast pisać, mogą opowiedzieć komuś o materiale, którego się uczyli. Dotykowcy, podobnie jak wzrokowcy, mogą wykonać notatki, ale w ich przypadku świetnie sprawdzą się w tym celu dodatkowe, kolorowe zakreślacze, flamastry, ilustracje. Kinestetycy, podobnie jak słuchowcy, mogą opowiedzieć komuś przyswajany materiał, ale najlepiej podczas spaceru.
Mnemotechniki: jak zapamiętywać szybciej i więcej
Do najpopularniejszych technik uczenia się – zresztą nie bez powodu – należą mnemotechniki. Studenci mogą wypróbować m.in. mapę myśli czy mapę pojęć. W przypadku mapy myśli uczący się może umieścić główne zagadnienie na środku kartki, a następnie – tworzyć od niego linie prowadzące do kolejnych haseł z nim związanych. Warto przy tym pisać skrótowe definicje różnych pojęć, postawić na wypunktowania czy krótkie zwroty.
Tak przygotowana mapa pozwoli później studentowi na łatwiejsze odtworzenie w pamięci zapisanych informacji. Inną popularną metodą jest technika haków pamięciowych; świetnie sprawdza się m.in. w przypadku nauki języków obcych. Jednocześnie warto wiedzieć, że do mnemotechnik zalicza się również tworzenie notatek obrazkowych, osadzanie informacji w kontekście (lub tworzenie z nich łatwej do zapamiętania historii) czy grupowanie danych.
Należy też mieć świadomość, że metoda, która świetnie sprawdzi się jednej osobie, może jednocześnie nie zdać egzaminu u innej. Dlatego też istotne jest przetestowanie różnych metod – a później wybranie tych, które okazały się najbardziej skuteczne.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt:
- studia I stopnia
- studia II stopnia
- studia II stopnia z podyplomowymi
- studia jednolite magisterskie
- studia podyplomowe