Czego się dowiesz?

Osoby, które interesują się psychologią (niezależnie od tego, czy studiują ten kierunek, dopiero wybierają się na studia, a może hobbystycznie zgłębiają tę dziedzinę), z pewnością niejednokrotnie miały okazję zetknąć się z testami psychologicznymi. Część z nich jest z powodzeniem wykorzystywana w gabinetach i poradniach. Na jakie testy warto zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze testy psychologiczne – Inwentarz Osobowości NEO-FFI

Psychologiczny test, który często jest przeprowadzany w gabinetach psychologicznych, to Inwentarz Osobowości NEO-FFI, oparty na teorii tzw. Wielkiej Piątki P. Costy i R. McCrae. Zgodnie z tą teorią można wyróżnić pięć podstawowych wymiarów osobowości człowieka, czyli neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Test pozwala określić, jak mocno rozwinięte są poszczególne wymiary osobowości. Wyniki testu pozwalają do pewnego stopnia określić predyspozycje danej osoby wynikające z cech jej osobowości; na przykład uważa się, że tzw. „urodzeni liderzy” mają wysoką skłonność otwartości na doświadczenia i niski neurotyzm. Takim osobom może być łatwiej naturalnie przewodzić grupą, choć poziom różnych wymiarów osobowości niczego ostatecznie nie determinuje. 

Testy osobowości – psychologia na rynku pracy, czyli test talentów Gallupa

W ostatnich latach testem, który zdobył ogromną popularność, jest test Gallupa, czyli narzędzie psychometryczne pozwalające określić naturalne predyspozycje w 34 obszarach. Różni się zatem od badania Wielkiej Piątki m.in. liczbą badanych obszarów; dodatkowo test Gallupa szereguje uzdolnienia od najsilniejszych, do tych najsłabiej rozwiniętych. Wśród obszarów można wymienić m.in. komunikację, rywalizację, uczenie się, ale i bliskość, czar czy nawet… optymizm. Podobnie jak w przypadku badania opartego na teorii Wielkiej Piątki, wyniki można wykorzystać np. do rozwijania swojej kariery zawodowej.

 

Co istotne, test Gallupa można wykonać samodzielnie (choć konieczne jest uiszczenie opłaty za dostęp, wraz z którą można wykupić również krótkie omówienie poszczególnych talentów). Warto jednak zaznaczyć, że o ile wyniki testu mogą ułatwić zrozumienie pewnych kwestii czy pozwolić na zidentyfikowanie słabych i mocnych stron, to nie należy ich traktować jako bezwzględnego wyznacznika kierunku kariery zawodowej. Praktycznie każdy talent można rozwijać i każdy może okazać się na swój sposób pożyteczny w danej branży, dlatego test talentów Gallupa należy traktować raczej jako przydatną ciekawostkę.

Testy psychologiczne – przykłady. MMPI-2, czyli rozbudowany test osobowości

Kolejnym testem psychologicznym, o którym warto wspomnieć, jest MMPI-2, czyli Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości-2. To rozbudowany test osobowości, na który składa się aż 567 twierdzeń. Osoba, która go wypełnia, musi zaznaczyć „prawda”, „fałsz”, lub „nie wiem” (nie ma zatem określania natężenia danej cechy na skali). Test MMPI-2 ma również zupełnie inne zastosowanie niż wspomniany wcześniej test oparty na teorii Wielkiej Piątki czy modny ostatnio test talentów Gallupa. Wykonanie testu zleca się w celu postawienia diagnozy klinicznej do oceny osobowości i zaburzeń psychicznych; niekiedy wynik testu jest poszerzony o dodatkowe skale (np. wskaźniki Goldberga pozwalające określić, czy badany ma jakiekolwiek zaburzenia).  

 

Oprócz wymienionych wyżej testów można też wyróżnić mnóstwo testów psychologicznych pozwalających zbadać, czy pacjent cierpi na konkretne zaburzenia (takie jak choćby borderline), czy zmaga się z depresją lub czy jest w spektrum albo ma ADHD (choć należy pamiętać, że potrzebny jest też pogłębiony wywiad z pacjentem, a dodatkowo diagnozę stawia ostatecznie lekarz psychiatra). 

Przykładowe testy psychologiczne: podsumowanie

Testy psychologiczne w swojej pracy wykorzystują zarówno absolwenci psychologii, jak i psychologii biznesu czy nawet pedagogiki (zwłaszcza jeśli wybrali na studiach specjalność związaną z doradztwem zawodowym). Warto jednak używać testów sprawdzonych i cieszących się dobrą opinią w środowisku; inne testy, takie jak choćby test talentów Gallupa, należy traktować jako uzupełnienie i możliwość uzyskania dodatkowych informacji o pacjencie. W wielu wypadkach psycholog czy psychoterapeuta powinien też odesłać pacjenta do psychiatry – i warto wiedzieć, w jakich sytuacjach jest to wskazane.

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: