Czego się dowiesz?
O ile powszechnie wiadomo, co zawiera wyprawka uczniowska, o tyle lista niezbędnych rzeczy, które musi mieć początkujący student może przysparzać pewnych problemów. Wiele zależy od specyfiki wybranego kierunku, jednak istnieje lista uniwersalnych rzeczy, które przydadzą się każdemu, kto rozpoczyna naukę na studiach. Co powinien mieć każdy student, niezależnie od kierunku, który wybrał?
Lista rzeczy na studia: elektronika to podstawa
Zdecydowana większość studentów nie wyobraża sobie dziś życia bez laptopa, komputera stacjonarnego lub chociaż tabletu czy rozbudowanego smartfona. Laptop często jest też wykorzystywany do pisania prac zaliczeniowych czy dyplomowych, kontaktowania się ze innymi studentami, ale także do udziału w zajęciach prowadzonych zdalnie czy rozwiązywania zadań na platformach.
Warto również mieć pendrive’a i dysk zewnętrzny. Dzięki temu student będzie mógł bez przeszkód zgrywać różne pliki, co może być przydatne np. przy wymianie materiałów z innymi studentami. Niezastąpiony będzie też powerbank – świetnie sprawdzi się zwłaszcza na uczelni, gdy nie ma możliwości podłączenia telefonu czy laptopa do ładowania.
W domu przyda się drukarka – zwłaszcza że studenci często sporządzają notatki i prace na komputerze czy laptopie, a następnie muszą je wydrukować. Drukarka przyda się też do wydrukowania skryptów czy fragmentów podręczników.
Student, który mieszka w akademiku, na stancji czy w wynajmowanym mieszkaniu powinien pamiętać o zaopatrzeniu się w przedłużacz z gniazdkiem elektrycznym, który bez wątpienia przyda się w każdym pokoju.
Czy na studia potrzebne są zeszyty?
Czy na studiach potrzebne są książki, notatniki lub przybory do notowania? W kwestii książek większość uczelni ma dość elastyczne podejście; tylko nieliczni wykładowcy wymagają posiadania konkretnych pozycji. Zazwyczaj studenci nie są zobligowani do kupowania książek czy podręczników. Jeśli chodzi o zeszyty, to student nie ma najczęściej obowiązku tworzenia notatek w zeszycie. Nie da się jednak ukryć, że w większości przypadków posiadanie notatnika i podstawowych przyborów do pisania (długopisu lub pióra wiecznego, ołówka czy zakreślacza) będzie niezwykle pomocne. Warto zresztą pamiętać, że wiele osób łatwiej uczy się właśnie poprzez zapisywanie tego, co musi zapamiętać na kolokwium lub egzamin.
W nauce mogą pomóc również tablice suchościeralne (do notowania ważnych rzeczy) czy karteczki samoprzylepne (do zaznaczenia konkretnych fragmentów w książkach). Warto też pamiętać o drobnych akcesoriach biurowych, takich jak spinacze, zszywacz czy zszywki.
Co przyda się na studiach? Dobrym pomysłem kalendarz lub planer
Większość osób, które rozpoczynają studia, wkraczając w dorosłe życie, mogła nie używać wcześniej kalendarza, ani planera. Nowy etap edukacji wymaga jednak zweryfikowania swojego podejścia do trybu nauki – studenci mają zazwyczaj znacznie więcej obowiązków niż uczniowie – i nie chodzi jedynie o naukę na uczelni, ale również o samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego. W natłoku zajęć łatwo zapomnieć o dopełnieniu koniecznych formalności, oddaniu pracy na zajęcia w terminie czy o codziennych sprawunkach. Kalendarz lub planer może zatem okazać się nieoceniony w kwestii organizacji i priorytetyzowania działań.
Studia to nie tylko nauka. Warto zadbać też o przydatne akcesoria
Wśród akcesoriów, które nie są bezpośrednio związane ze studiowaniem, ale z pewnością są niezwykle przydatne, trzeba wymienić bidon. Można napełnić w domu wodą lub napojem, dzięki czemu student zadba o prawidłowe nawodnienie. Analogicznie przyda się także pojemnik na lunch i zdrowe przekąski, które student będzie mógł zjeść w przerwie między zajęciami.
Warto oczywiście pamiętać, że potrzeby każdego studenta będą nieco inne; dużo zależy m.in. od tego, czy osoba, która uczący się w szkole wyższej mieszka z rodzicami czy samodzielnie (a jeśli samodzielnie – czy jest to pokój w akademiku, czy też może wynajęte mieszkanie). Wymienione powyżej sprzęty i akcesoria tworzą podstawową bazę „wyprawki studenta”, którą można odpowiednio modyfikować zgodnie z wymogami uczelni i specyfikacją kierunku, który się studiuje.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: