Czego się dowiesz?
Osoby, które wybierają się na studia, muszą podjąć nie tylko decyzję, na jakiej uczelni i na jakim kierunku chcą się uczyć, ale też – w jakim trybie. Kandydaci mogą wybierać między studiami stacjonarnymi (czyli dziennymi), a niestacjonarnymi. Czym charakteryzują się ten drugi tryb nauki i kiedy warto go rozważyć zamiast studiów dziennych?
Studia niestacjonarne: weekendowy tryb zdobywania wiedzy
To, co charakteryzuje studia niestacjonarne, to weekendowy tryb zdobywania wiedzy. Zajęcia na studiach zaocznych zazwyczaj odbywają się co 2-3 tygodnie i trwają cały weekend (niekiedy włącznie z piątkowym popołudniem). Dla porównania – na studiach stacjonarnych (chociaż wiele zależy tutaj od planu zajęć) studenci muszą pojawiać się na uczelni codziennie.
Studia zaoczne: możliwość połączenia nauki z pracą
Dla wielu osób najważniejszym argumentem przemawiającym za podjęciem studiów niestacjonarnych będzie możliwość pogodzenia nauki z pracą. Dzięki temu, że zajęcia odbywają się w weekendy, studenci niestacjonarni mogą bez przeszkód pracować w dni robocze – i samodzielnie się utrzymywać. Osoby, które nie muszą martwić się o budżet, mogą również próbować swoich sił na praktykach i stażach w branży związanej z kierunkiem studiów. Jeśli student niestacjonarny podejmie taką pracę już na pierwszym roku studiów, po ukończeniu licencjatu będzie mógł pochwalić się trzema latami doświadczenia zawodowego w branży. To z kolei stawia takiego absolwenta w znacznie lepszej sytuacji od osoby, która skończyła studia dzienne, ale mogła pracować jedynie dorywczo lub na część etatu.
Warto mieć zresztą świadomość, że dla większości pracodawców znacznie istotniejsze jest to, jakie doświadczenie zawodowe ma kandydat na dane stanowisko, niż to, w jakim trybie skończył studia. Pod tym względem studenci zaoczni są zatem często na wygranej pozycji.
Łatwiejsze przebranżowienie się
Studia niestacjonarne to też świetne rozwiązanie dla osób, które myślą o przebranżowieniu się – i dzięki studiom mogą zdobyć odpowiednią wiedzę i kwalifikację. Najczęściej są to jednocześnie osoby nadal pracujące w poprzedniej branży, które nie mają możliwości odpuszczenia pracy zarobkowej na jakiś czas. Studia niestacjonarne umożliwiają im łączenie zdobywania nowych umiejętności z dotychczasową pracą zawodową.
Możliwość studiowania i mieszkania w dowolnym miejscu
Kolejną zaletą studiów niestacjonarnych jest fakt, że student nie musi wcale mieszkać w tym samym mieście, w którym znajduje się jego uczelnia. Dojazd raz na 2 lub 3 tygodnie i jeden nocleg nie wiążą się zazwyczaj z ogromnymi kosztami. Student nie musi za to wynajmować samodzielnie mieszkania i – jeśli tylko ma taką możliwość – może zostać w domu rodzinnym lub przeprowadzić się do miasta, gdzie za wynajem lokalu mieszkalnego zapłaci znacznie mniej niż np. w stolicy województwa.
Studia zaoczne: dla ambitnych osób chcących studiować dwa kierunki jednocześnie
Warto również spojrzeć na studia niestacjonarne z zupełnie innej strony. Nauka w trybie weekendowym pozwala na przykład na… łączenie dwóch kierunków studiów jednocześnie. Studia zaoczne mogą być najlepszym rozwiązaniem dla ambitnego studenta dziennego, który chciałby podjąć równolegle studia na innym kierunku – a grafik zajęć nie pozwala na łączenie obu w trybie stacjonarnym. Studia zaoczne eliminują ten problem.
Studia niestacjonarne: dla kogo to najlepszy wybór?
Studia zaoczne są zatem świetną opcją przede wszystkim dla osób, którym mocno zależy na zdobywaniu doświadczenia zawodowego lub utrzymaniu aktualnej pracy. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby studiujące niestacjonarnie, ponieważ są one dyspozycyjne i chcą jak najszybciej zacząć budować swoją karierę zawodową.
Dzięki zajęciom odbywającym się jedynie w weekendy (i to co kilka tygodni) studenci niestacjonarni nie muszą też przeprowadzać się do miasta, w którym znajduje się uczelnia – równie dobrze mogą mieszkać w mniejszej miejscowości w innej części kraju, gdzie koszty życia są znacznie niższe.
Należy też pamiętać, że chociaż studenci niestacjonarni są na uczelni znacznie rzadziej niż studenci dzienni, to ich wykształcenie i dyplom ukończenia jest równoważny z tym uzyskanym przez osoby, które skończyły studia dzienne.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: