Studia pedagogiczne po 30 roku życia, w wieku 40 lat i później

Wiele osób zastanawia się, czy po ukończeniu 30. czy 40. roku życia podejmowanie nauki w szkole wyższej ma sens. Odpowiedź brzmi – tak, choć pod pewnymi warunkami. To samo dotyczy studiów pedagogicznych.

Studia po 30. roku życia – czy warto zaczynać naukę w tym wieku?

Zazwyczaj większość osób chcących kontynuować naukę na studiach decyduje się na ten krok albo od razu po maturze, albo wybiera się na tzw. „gap year” i aplikuje na wymarzony kierunek rok później. W ten sposób studia najczęściej kończą osoby w wieku dwudziestu kilku lat – i zaraz potem zaczynają pracę na pełen etat. Z tego względu niektórzy mogą się zastanawiać, czy studiowanie po 30. czy 40. roku życia ma w ogóle sens – zwłaszcza, gdy sytuacja zawodowa w tym wieku jest zazwyczaj stosunkowo ustabilizowana.

W praktyce jednak przybywa osób decydujących się na studia w późniejszym wieku. Często taki ruch jest motywowany chęcią przebranżowienia się; czasem za decyzją o studiach po 30. roku życia kryje się chęć realizowania swoich pasji i zainteresowań. Bardzo często studia w tym wieku są również idealnym dopełnieniem wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności – ukończenie konkretnego kierunku może stworzyć zupełnie nowe możliwości zawodowe. Jeśli chodzi z kolei o pogodzenie pracy i studiowania w tym wieku, to często najlepszą opcją będzie wybór kierunku zaocznego.

Studia pedagogiczne po 30-stce: czy to ma w ogóle sens?

Część osób zadaje sobie jednak pytanie, czy w późniejszym wieku sens ma również podejmowanie studiów pedagogicznych – zwłaszcza, że w przedszkolach i szkołach zatrudniane są głównie młode osoby, a zarobki na początku drogi zawodowej po pedagogice rzadko należą do naprawdę satysfakcjonujących. W rzeczywistości jednak studia pedagogiczne nawet po 30-stce mogą mieć sens – chociaż zależy to od kilku czynników.

Po pierwsze – dużo zależy od tego, z czego wynika motywacja do podjęcia studiów. Jeśli ktoś chce się przebranżowić, to każdy moment jest dobry – i nie ma znaczenia, o jaką branżę konkretnie chodzi. Dodatkowo zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pedagogów cały czas rośnie – i to nie tylko w placówkach publicznych, ale też prywatnych. Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na wybór placówki, a do tego poszukują pedagogów o wąskich specjalizacjach. W DSW na kierunku Pedagogika specjalna studenci mogą wybrać takie specjalności jak Logopedia, Pedagogika terapeutyczna czy  Surdopedagogika; z kolei na studiach licencjackich z Pedagogiki można kształcić się na takich specjalnościach jak Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami socjoterapii, Edukacja małego dziecka czy Pedagog szkolny i doradca zawodowy. Absolwenci tych specjalności mogą mieć pewność, że bez problemu znajdą zatrudnienie w placówce publicznej lub prywatnej.

Pedagogika to nie tylko praca w przedszkolu lub szkole

Warto też pamiętać, że perspektywy zawodowe po studiach pedagogicznych nie ograniczają się wcale do pracy w szkole czy przedszkolu. Wiele osób ma swój pomysł na wykorzystanie wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Coraz więcej absolwentów pedagogiki zakłada np. działalność gospodarczą i znajduje własną niszę. Dodatkowo studia pedagogiczne umożliwiają też zdobycie konkretnych umiejętności, przydatnych m.in. w pracy mającej charakter edukacyjny czy doradczy.

Oprócz tego w ramach studiów pedagogicznych dostępne są specjalności, które ułatwią znalezienie pracy w szeroko pojętej kulturze – przykładem może być anglojęzyczna specjalność Cultural animation and museum studies realizowana w ramach Pedagogiki w DSW. Studia pedagogiczne mogą być również świetnym uzupełnieniem dla filologów – mowa tutaj o specjalności Teaching English in a non-formal environment.

Wiek nie jest przeszkodą – ważny jest pomysł na dalszą karierę zawodową

Podsumowując – nie warto się zastanawiać, czy studia pedagogiczne (lub jakiekolwiek inne) po 30. czy 40. roku życia mają sens. Odpowiedź jest twierdząca, jeśli przyszły student ma na siebie pomysł i wie, jak wykorzysta zdobytą na studiach wiedzę – lub chce studiować pedagogikę w ramach rozwijania swoich pasji i zainteresowań. To właśnie tym warto kierować się przy podejmowaniu decyzji o studiach pedagogicznych w późniejszym wieku.

 

Wróć do spisu artykułów >