W ostatnich dniach do Polski i Wrocławia przyjechało wiele osób uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainie. Wielu z nich wysłało już swoje dzieci do szkół i zaczęło się rozglądać za pracą zawodową. Chcąc ich wesprzeć w tych poszukiwaniach pomóc, studenci kierunku Human Resources i Coaching, zorganizowali akcję pisania CV.
Napisanie CV bywa problematyczne dla każdego, kto dopiero rozpoczyna poszukiwania pracy. Choć wiele stron i kreatorów pomaga w przygotowaniu takiej dokumentacji, to jednak w przypadku osób z Ukrainy przeszkodą trudną do pokonania może być brak znajomości języka polskiego. Próbują temu zaradzić Studenci z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, pomagając w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.
- Wraz z inwazją na Ukrainę, zaczęliśmy zastanawiać się jak można wesprzeć tych ludzi, którzy pozostawili na Ukrainie swoje dotychczasowe życie. Pomysłów było sporo i są one realizowane przez różne grupy studentów i wykładowców z DSW – przybliża akcję Ewelina Górniak, studentka kierunku Human Resources i Coaching oraz pomysłodawczyni przedsięwzięcia. - Nasze działanie jest dosyć proste – spotykamy się z osobą potrzebującą wsparcia w przygotowaniu CV i pomagamy jej w przygotowaniu dokumentu.
Dodatkowo – studenci podpowiadają, w miarę swoich możliwości, gdzie warto szukać ofert pracy. Pomagają w określaniu mocnych stron, przybliżają wymagania polskiego rynku pracy.
Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród studentów, którzy szybko zaczęli dołączać do akcji „CV dla obywateli Ukrainy”.
- Dość szybko udało się zebrać grupę studentów chętnych do pomocy – dodaje dr Agnieszka Piasecka-Robak, menedżer kierunku Human Resources i Coaching. - Co bardzo ważne – są to osoby aktywne zawodowo. Wielu z nich pracuje jako rekruterzy, pracownicy działów HR lub managerowie w dużych organizacjach. Oferowana pomoc jest więc w pełni profesjonalna.
Zasada wzięcia udziału w akcji jest dość prosta – wystarczy wypełnić krótką ankietę, dostępną w językach:
Ankieta pozwala określenie potrzeb osoby wypełniającej. Następnie jeden z doradców kontaktuje się ze zgłaszającym i ustala termin rozmowy indywidualnej. Pozwala to doprecyzować zawartość CV, wyeksponować mocne strony danego kandydata do pracy i podnieść jakość jego dokumentów aplikacyjnych. Chętne osoby mogą także umówić się na sesję coachingową, która pozwoli odkryć ich mocne strony i zweryfikować ścieżkę zawodową.
Spotkania odbywają się online (MS Teams) lub w siedzibie DSW, w zależności od zaistniałej potrzeby. Aby skorzystać ze spotkania w MS Teams nie trzeba mieć zainstalowanej aplikacji, wystarczy zwyczajna przeglądarka internetowa.
Można także skontaktować się mailowo, wysyłając wiadomość na adres: cvua@dsw.edu.pl i poprosić o spotkanie. Wówczas koordynator akcji skontaktuje się z osobą zgłaszającą i ustali termin spotkania.
Po spotkaniu przygotowane dokumenty są przesyłane na adres mailowy osoby, która korzysta z naszego wsparcia lub są drukowane i wręczane jej osobiście. Po ukończonej poradzie, dokumenty są usuwane z dysku i nie są one nigdzie archiwizowane.
- Bardzo wzrusza mnie widok wolontariuszy niosących realną pomoc obywatelom Ukrainy. Chcę być częścią tej społeczności i faktycznie przyczynić się do powrotu do normalności dla tych ludzi – mówi Gabriela Kur, jedna ze studentek, na co dzień pracująca jako rekruterka. - Wybuch wojny na Ukrainie wstrząsnął mną bardzo mocno. Nie sądziłam, że wojna jeszcze kiedykolwiek może być tak blisko mnie. Dlatego mam nadzieję, że pomagając w ten sposób, mogę faktycznie stworzyć namiastkę normalności i przyczynić się do powrotu tych ludzi do pracy i codziennych obowiązków. Na razie w Polsce.