Z wielką  przyjemnością i satysfakcją pragniemy się podzielić informacją, że w naszym Uniwersytecie realizowany jest pierwszy BIP (Blended Intensive Programme).

 

Cztery studentki drugiego roku z naszego Uniwersytetu z Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej realizują w semestrze letnim roku 2024/2025 przedmiot Pedagogika Porównawcza (Comparative Pedagogy) w formule międzynarodowej wspólnie ze studentami i studentkami z Francji (UCO Uniwersytet w Angers), z Włoch (Europejski Uniwersytet w Rzymie) oraz z Polski (KUL w Lublinie).

 

Panie Daria, Kamila, Weronika i Justyna uczestniczyły w stacjonarnych, tygodniowych zajęciach (17.03.2025 do 21.03.2025) na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie, podczas których odwiedziły Centrum Kształcenia w nurcie pedagogiki Montessori, zapoznały się praktycznie z metodą pracy Montessori, zobaczyły archiwum dzieł i tekstów Marii Montessori, uczestniczyły w warsztatach z zakresu edukacji włączającej z wykorzystaniem narzędzia Lego Spike, obserwowały zajęcia w szkole podstawowej w Rzymie, gdzie dzieci pracowały z narzędziami 4D programując starożytne budowle, ponadto wysłuchały interesujących wykładów z  historii edukacji elementarnej we Włoszech oraz edukacji kobiet w Europie w latach 70 i 80 XX w.

 

 

Kolejnym komponentem będzie udział naszych studentek w 4 zajęciach on-line w semestrze letnim 2024/2025 prowadzonych w tej samej grupie międzynarodowej.

 

Inicjatorką  BIP z ramienia naszego Uniwersytecie, współorganizatorką i opiekunką grupy była dr Aneta Słowik. Wykładowczyni podczas zajęć na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie poprowadziła ćwiczenia z zakresu  poradniczej pomocy adresowanej do osób neuroatypowych.

 

Kolejny BIP  z udziałem naszych studentów będzie realizowany we Francji w Angers już w 2026. Podobnie nasz Uniwersytet podejmie się roli organizatora BIP w 2027. Zapraszamy do udziału naszych studentów i studentki w tej międzynarodowej formule kształcenia!

 

Więcej o korzyściach z udziału w tym programie można przeczytać w relacji naszej studentki Pani Darii Toruńskiej:

Udział w Blended Intensivity Programme w Rzymie był dla mnie niezwykle cennym i inspirującym doświadczeniem. Przede wszystkim zachwycił mnie aspekt integracyjny tego wydarzenia – możliwość poznania osób z różnych krajów, w tym z Francji, Włoch oraz z odległych zakątków Polski, była dla mnie nieoceniona. Spotkania i rozmowy z uczestnikami pozwoliły mi poszerzyć horyzonty, spojrzeć na edukację z różnych perspektyw oraz nawiązać międzynarodowe znajomości, które, mam nadzieję, będą trwać jeszcze długo po zakończeniu programu.

 

Jednym z największych atutów tego wyjazdu było dla mnie rozwijanie umiejętności językowych. Codzienne rozmowy w języku angielskim, a także kontakt z językiem włoskim czy francuskim w praktycznych sytuacjach, pozwoliły mi nie tylko odświeżyć słownictwo, ale również nabrać większej pewności w komunikacji. Dzięki temu jeszcze bardziej doceniłam wartość języków obcych i ich znaczenie w codziennym życiu oraz w pracy zawodowej.

 

Program zajęć był niezwykle interesujący i różnorodny. Miałam okazję porównać systemy edukacyjne różnych krajów, co było dla mnie szczególnie ważne z perspektywy nauczyciela. Dowiedziałam się, jak w praktyce wygląda praca nauczyciela w innych państwach, jakie metody są stosowane w pracy z dziećmi, jakie przedmioty dominują w programach nauczania i jakie podejście do edukacji jest preferowane w poszczególnych krajach. Możliwość zestawienia tych informacji z własnymi doświadczeniami pozwoliła mi spojrzeć na moją pracę z nowej perspektywy i zaczerpnąć inspiracji do przyszłej działalności dydaktycznej.

 

Szczególnie cenię sobie praktyczny wymiar zajęć. Wiele warsztatów opierało się na aktywnym działaniu, co sprawiało, że nauka była nie tylko efektywna, ale również angażująca i przyjemna. Dzięki temu mogłam nie tylko zdobyć nową wiedzę teoretyczną, ale również przećwiczyć konkretne umiejętności, które mogą okazać się przydatne w mojej dalszej pracy zawodowej.

 

Podsumowując, mój pobyt w Rzymie był niezwykle wartościowym doświadczeniem, które wzbogaciło mnie zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym. Integracja z uczestnikami z różnych krajów, rozwój językowy oraz możliwość porównania systemów edukacyjnych sprawiły, że program ten na długo pozostanie w mojej pamięci. Jestem bardzo zadowolona z udziału w tym wydarzeniu i z pewnością poleciłabym go każdemu, kto chce rozwijać swoje kompetencje w międzynarodowym środowisku.

 

 

Czytaj więcej