Miło nam poinformować, że ukazał się najnowszy Katalog Dobrych Praktyk Grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Tegoroczna edycja (2024) dotyczyła dobrych praktyk uczelni w kreowaniu rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości szkolnictwa wyższego.
Katalog zawierający 34 case study można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/grupa-robocza-ds-spolecznej-odpowiedzialnosci-uczelni
Uniwersytet Dolnośląski DSW przedstawił w katalogu (s. 80-82) działania, które podejmuje na rzecz godności osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Odnoszą się one do wybranych celów zrównoważonego rozwoju:
- 3) dobre zdrowie i jakość życia,
- 4) dobra jakość edukacji,
- 10) mniej nierówności oraz,
- zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, której nasza uczelnia jest sygnatariuszem (2 – kształtowanie postaw społecznych i obywatelskich sprzyjających budowaniu wspólnoty, wrażliwości społecznej i kultury pracy, 3 – upowszechnianie idei różnorodności, tolerancji, równości i praw człowieka, 6 – podejmowanie badań i prac w ramach partnerstw przyczyniając się do rozwiązywania istotnych problemów społecznych).
Uniwersytet Dolnośląski DSW organizuje spotkania konferencyjne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin, środowiska terapeutów, wykładowców, nauczycieli, studentów, praktyków ze środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowych, lekarzy i innych osób zainteresowanych tematyką. Problemy nierównego traktowania i wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną, np. w przestrzeni edukacyjnej, z usług publicznych, wykonywania zawodu, realizacji hobby i możliwości usamodzielniania się, stanowią współczesne wyzwanie społeczne. Dlatego działania proinkluzyjne podejmowane przez naszą uczelnię we współpracy z WTZ Gorzów Wlkp., Cafe Równik, WTZ Jarocin, Domem Chłopaków Broniszewice, ośrodkami Ostoja, L’Arche i in., mają na celu zmianę zastanej rzeczywistości i promowanie właściwego podejścia przez dobre praktyki rozwijane przede wszystkim w ramach zajęć edukacyjnych oraz podczas współorganizowanych konferencji pt.: „Godność – adaptacja społeczna – doświadczanie siebie – prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną” (2023) i „W stronę samostanowienia – między a wolnością a bezpieczeństwem – drogowskazy” (2024).
Warto także podkreślić, że zatrudniane są osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zapewnia wsparcie przez Pełnomocnika ds. studentów i doktorantów z niepełnosprawnością, w Biurze Karier – specjalistki - doradczyni kariery dla studentów z niepełnosprawnościami, w bibliotece – asystentki do obsługi osób z niepełnosprawnością. Infrastruktura i budynki uczelni są dostosowane do funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, stale wdrażane są nowe rozwiązania w tym zakresie.
Strona na temat dostępności: https://www.dsw.edu.pl/strefa-studenta/dostepnosc
Informator dla studentów z niepełnosprawnością: https://www.dsw.edu.pl/sites/dsw/files/Informator%20ozn.pdf