Koło naukowe evo-devo oraz La vie serdecznie zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu: Psychologiczne aspekty zmagania się z niepłodnością jako współczesną chorobą cywilizacyjną.
Wykład Marii Szecówki-Nowak będzie poświęcony następującemu aspektowi: ”Dawstwo i biorstwo komórek rozrodczych – oficjalne i nieformalne ścieżki procedury In Vitro – psychologiczne implikacje tego problemu”.
Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną wg, raportu WHO szacuje się, że 1 na 6 osób doświadcza niepłodności w ciągu swojego życia. Współczesne procedury medyczne obejmują różne rozwiązania, które niwelują problem somatyczny, ale niosą też ze sobą specyficzne wyzwania psychologiczne. Do najbardziej zaawansowanych rozwiązań pod względem medycznym i psychologicznym, należą m.in. takie jak: In Vitro z biorstwem komórek rozrodczych czy adopcja prenatalna zarodka. Obok drogi formalnej, istnieje także tzw. szara strefa dawców i biorców komórek rozrodczych – konsekwencje jej istnienia mogą prowadzić do wielu paradoksalnych i niebezpiecznych sytuacji (zwiększenia ryzyka kazirodztwa w niewielkich populacjach).
Psychologiczny kontekst wyzwań dotyczy tu nie tylko osób, które leczą się z powodu niepłodności i korzystają z powyższych rozwiązań, ale również par, które po darowują swoje zarodki do adopcji prenatalnej, a także dawczyń i dawców komórek rozrodczych, którzy przekazują swoje komórki biorcom oraz dzieci, które przychodzą na świat dzięki wspomnianym rozwiązaniom.
Data spotkania: 18.12.2024
Godzina spotkania: 18:00
Miejsce spotkania: sala 11, przy Strzegomskiej 55
Maria Szecówka-Nowak – psycholog, certyfikowany coach. Ukończyła akredytowane szkolenia (I i II stopnia oraz specjalistyczne) w zakresie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (Laboratorium Edukacji i TSR, Wrocław oraz Centrum Rozwiązań, Toruń). Ponadto w Pracowni Testów Psychologicznych (PTP, Warszawa) ukończyła szkolenia z
zakresu narzędzi stosowanych w diagnozie psychologicznej. Jako praktyk pracuje z osobami dorosłymi w obszarze wyzwań osobistych i zawodowych. Zajmuje się wsparciem psychologicznym dla osób zmagających się z doświadczaniem niepłodności.