Czego się nauczysz, wybierając tę specjalność?

 

  • Podczas licznych spotkań i współpracy z praktykami, w czasie staży i praktyk, zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie zarządzania finansami z uwzględnieniem najnowszych i aktualnych wymagań formalnych związanych ze zrównoważonym rozwojem.

  • Poznasz systemy informatyczne wspomagające pracę w obszarze zarządzania finansami w sposób zrównoważony i z poszanowaniem przyjętej strategii ESG.

  • Będziesz w płynny sposób poruszał się po zawiłościach planowania strategicznego i raportowania ESG, rozliczania czy finansowania działań związanych z tymi obszarami.

  • Poznasz metodologię liczenia śladu węglowego;

  • Zdobędziesz wiedzę na temat celów zrównoważonego rozwoju oraz dyrektyw unijnych regulujących obowiązki przedsiębiorstw w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem dyrektywy CSRD i wymagań obszaru ESG;

Czego nauczysz się w trakcie studiów? 

  • Nauczysz się oceniać efektywność i racjonalność inwestycji w obszarze kapitałowym oraz rzeczowym, uwzględniających elementy ESG;

  • Dowiesz się, jak budować efektywną strategię ESG i jak ją audytować, stosując zasady taksonomii;

  • Poznasz źródła finansowania działań w obszarze ESG oraz zdobędziesz praktyczne umiejętności ich wykorzystywania;

  • Będziesz płynnie poruszał się po metodach zarządzania ryzykiem, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru ESG;

  • Zapoznasz się z zasadami i wymaganiami dotyczącymi etyki przekazywanych danych w raportach ESG.

  • Zdobędziesz wiedzę o międzynarodowych (globalnych) sieciach powiązań dostawców i odbiorców.

  • Nauczysz się jak podejmować trafne decyzje pod presją czasu i konkurencji, realizując projekty i rozwiązując realne problemy przedsiębiorstw.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? 

 

  • Specjalność jest współfinansowana ze środków NCBiR i opracowana w taki sposób, abyś mogła/mógł być w pełni przygotowaną (-nym) do pełnienia roli nowoczesnego, niezależnego doradcy oraz specjalisty w zakresie raportowania w obszarze ESG, budowania strategii ESG oraz zrównoważonego zarządzania przedsiębiorstwem, ze szczególny uwzględnieniem kontekstu gospodarki finansowej takiego podmiotu. Zostaniesz wyposażona (-y) w wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie wymagań prawnych oraz oczekiwań społecznych obejmujących tematykę ESG oraz ryzyk z nimi związanych.
  • Czeka na Ciebie wiele szkoleń kończących się certyfikatem potwierdzającym praktyczne i teoretyczne umiejętności i dających Ci ogromną przewagę na rynku pracy.
  • W ramach specjalności będziesz mogła (mógł) uczestniczyć w płatnych stażach u naszych partnerów biznesowych, poznając meandry zrównoważonego zarządzania i społecznej odpowiedzialności biznesu.
  • Będziesz również miała (miał) możliwość realizacji projektów rozwiązujących rzeczywiste problemy przedsiębiorstw, pracując w zespołach razem z pracownikami naukowo – dydaktycznymi naszej uczelni oraz pracownikami naszych partnerów biznesowych
  • Oprócz standardowej wymiany międzynarodowej w ramach programu ERASMUS, będzie miała (miał) możliwość uczestniczyć w praktyczno – dydaktycznych wyjazdach, realizując zagraniczne wizyty studyjne
  • Nad całym Twoim procesem kształcenia będzie czuwał tutor, który w profesjonalny sposób, w odpowiedzi na Twoje potrzeby i predyspozycje, a także nakierowanie na osiągnięcie konkretnych celów, będzie wspierał Twój prawidłowy rozwój.
  • Cechy specjalności Zrównoważone zarządzanie projektami to: praktyczność, interdyscyplinarność, utylitarność oraz zindywidualizowane podejście do studenta.

Posłuchaj menadżerkę kierunku Anne Motylską-Kuźmę, która przybliży Ci naszą nową specjalność.

Dowiedz się, dlaczego warto studiować kierunki z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej!

Naszym celem jest wykształcenie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym świadomych i odpowiedzialnych kadr na potrzeby gospodarki.

Przyjęte przez Komisję Europejską prawo w ramach pakietu „Zrównoważonych finansów” zmusza do zmiany modelu działalności przede wszystkim inwestycyjnej, ale również zmienia zasady raportowania o prowadzonej działalności. Kluczowe znaczenie mają tu m.in. Rozporządzenie 2019/2088 wprowadzające zasadę comply or explain, które weszło w życie w 10 marca 2021 oraz Rozporządzenie w sprawie taksonomii (2020/852). Pierwsze z tych rozporządzeń ma na celu zapewnienie przejrzystości w działaniach podmiotów w zakresie „wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju, brania pod uwagę negatywnych skutków dla zrównoważonego rozwoju, promowania aspektów środowiskowego lub społecznego oraz zrównoważonych inwestycji” (pkt 10 preambuły do Rozporządzenia 2019/2088). Rozporządzenie wprowadza obowiązek publikowania informacji o wymienionych w preambule obszarach i uwzględnianiu ich przy podejmowaniu decyzji finansowych. Ponadto, najpóźniej do 30 grudnia 2022 uczestnicy rynków finansowych będą musieli nie tylko informować o ogólnych strategiach uwzględniania negatywnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju, ale również dołączać informację o tym, czy i w jaki sposób każdy produkt finansowy z osobna bierze pod uwagę główne niekorzystne skutki dla czynników zrównoważonego rozwoju.

 

Z drugiej strony, każdy uczestnik rynku finansowego (w tym również biorcy kapitału) będą zobligowani do ujawniania informacji o celach środowiskowych (wskazanych w Rozporządzeniu 2020/852), do realizacji których przyczynia się inwestycja w ramach danego finansowania oraz do opisywania w jaki sposób i w jakim stopniu finansowana działalność kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo.

 

Poza tym, konkluzje przyjęte przez Radę Europejską w lipcu 2020 roku zakładają, że 30% środków z Wieloletnich Ram Finansowych 2021 – 2027 (ponad 1,074bln EUR) oraz z instrumentu Next Generation EU (750 mld EUR) powinna być przeznaczona na realizację celów związanych z klimatem, co oznacza że pieniądze te zostaną wydatkowane na „zielone” inwestycje.

 

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne oraz przepisy i nakładając na nie coraz mocniej widoczne zmiany preferencji ludzi, a szczególnie wrażliwość młodszych pokoleń w tym zakresie, tzw. zielone produkty finansowe stają się jednym z podstawowych oczekiwań mniejszych i większych inwestorów – ślad węglowy inwestycji będzie miał równie duże znaczenie, jak jej oczekiwana stopa zwrotu. Zatem wyposażenie absolwentów kierunku Finanse i Rachunkowość w wiedzę i umiejętności pozwalające na włączenie elementów ESG w metodologię zarządzania finansami wydaje się być jak najbardziej uzasadniona, a przygotowanie ich do czynnego raportowania w obszarze ESG czy audytowania takich działań, jest wręcz koniecznością naszych czasów.

 

Droga Kandydatko/ Drogi Kandydacie, w ramach specjalności Zrównoważone zarządzanie finansami zdobędziesz wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą Ci dołączyć do bardzo wąskiego grona specjalistów, ogromnie pożądanych przez rynek pracy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Pozwól się zainspirować.

dr inż. Anna Motylska-Kuźma

Prodziekan ds. kierunków biznesowych

Zrównoważone zarządzanie finansami. Projekt z dofinansowaniem

  • Uniwersytet Dolnośląski DSW realizuje projekt pt.: "Technologia i zarządzanie: kształcenie dla nowoczesnej gospodarki w obszarze Informatyki, Administracji, Finansów i Rachunkowości" (nr umowy FERS.01.05-IP.08-0262/23-00) w ramach Priorytetu 1. Umiejętności, Działania 01.05. Umiejętności w szkolnictwie wyższym, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. 
  • Projekt realizowany jest we współpracy z Partnerem: firmą Human Partner Sp. z o.o. 

Celem projektu jest wykształcenie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym świadomych i odpowiedzialnych kadr na potrzeby gospodarki poprzez realizację w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW kompleksowego programu wsparcia studentów/ek i pracowników/czek kadry dydaktycznej, obejmującego wdrożenie zmodyfikowanych programów studiów na 3 kierunkach:

  • Informatyka, specjalność Inżynier nowoczesnych technologii-Metaverse, Web3.0, FinTech 
  • Administracja, specjalność Zrównoważone zarządzanie projektami 
  • Finanse i Rachunkowość, specjalność Zrównoważone zarządzanie finansami 

 

Podniesiemy kwalifikacje i kompetencje z zakresu: 

  • nauczania i uczenia się z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, VR, AR, metaverse;
  • równoważonego zarządzania projektami i finansami z uwzględnieniem aspektów prośrodowiskowych oraz społecznych. 

Cel projektu osiągnięty zostanie poprzez realizację czterech zadań: 

  1. Modyfikację istniejących programów kształcenia na kierunkach objętych wsparciem we współpracy z pracodawcami, praktykami oraz podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Modernizację infrastruktury - utworzenie specjalistycznych pracowni niezbędnych do realizacji programu kształcenia: innowacyjny pokój dydaktyczny, pracownie VR/AR, platforma do obsługi projektów dyplomowych. Stworzenie e-kursów na platformie Moodle dla modyfikowanych kierunków. 
  2. Indywidualne ścieżki rozwoju kompetencji studentów - realizacja dodatkowych elementów kształcenia zgodnych ze diagnozą potrzeb każdego studenta objętego wsparciem. 
  3. Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej z zakresu kompetencji cyfrowych, projektowania uniwersalnego, zielonej transformacji oraz merytorycznych z obszaru poszczególnych specjalizacji. 
  4. Implementację modelu Blended Learning i Digital Learning w programie studiów: ścieżki interaktywnego wsparcia dla studentów i dydaktyków w erze cyfrowej. 

Projekt skierowany jest do: 

  • 120 studentów i studentek kształcących się na kierunkach:     
  • Informatyka, specjalność: Inżynier nowoczesnych technologii–Metaverse, Web3.0, FinTech (40os/15K/25M) 
  • Administracja, specjalność: Zrównoważone zarządzanie projektami (40os/30K/10M) 
  • Finanse i Rachunkowość, specjalność: zrównoważone zarządzanie finansami  (40os/20K/20M) 
  •   30 osób kadry akademickiej prowadzącej kształcenie na specjalnościach objętych projektem. 

 

Całkowita wartość projektu: 8 220 974,96 zł 

Wkład Funduszy Europejskich: 7 911 681,71 zł 

Partnerzy kierunku

Współpracujemy z wieloma firmami, dzięki czemu na bieżąco dostosowujemy program nauczania do wymagań danej branży.
Hand icon

Zainteresowała Cię specjalność?
Zrób kolejny krok i zacznij studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu.

Zapisz się online
Pobierz stronę do PDF