Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci dr Teresy Neckar-Ilnickiej, cenionej nauczycielki akademickiej, wykładowczyni i promotorki, pracującej w naszej uczelni w latach 2010-2019.

Dr Teresa Neckar-Ilnicka była doktorem nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika, która przez lata rozwijała swoje zainteresowania badawcze i dydaktyczne w zakresie pedagogiki pracy i edukacji wczesnoszkolnej. Przez wiele lat związana była z Zakładem Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z Instytutem Pedagogiki Dolnośląskiej Szkole Wyższej (obecnie Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW).

W trakcie swojej kariery dr Neckar-Ilnicka specjalizowała się w badaniach nad pedagogiką pracy oraz edukacją wczesnoszkolną. Jej zainteresowania badawcze obejmowały m.in. postrzeganie pracy ludzkiej przez dzieci na wczesnym etapie edukacji, znaczenie mediów w rozwoju dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz edukację dzieci w kontekście społeczeństw wielokulturowych. Była aktywną uczestniczką konferencji seminariów i sympozjów poświęconych współczesnej edukacji, spośród których szczególne miejsce zajmowały Tatrzańskie Sympozja Naukowe.

Jej praca naukowa i dydaktyczna była inspiracją dla wielu studentów, którzy cenili Jej wiedzę, zaangażowanie i empatię. Szczególne ceniła sobie pracę z dyplomantami – studentkami i studentami kierunku pedagogika w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, których wypromowała ponad 150.
Wspominamy dr Teresę Neckar-Ilnicką jako osobę pełną ciepła, zrozumienia i pasji do nauczania. Jej nieoceniony wkład w rozwój pedagogiki oraz oddanie pracy dydaktycznej pozostaną na zawsze w naszej pamięci.