Czego się nauczysz, wybierając tę specjalność?
-
Poznasz metody oceny funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nauczysz się diagnozować potrzeby oraz możliwości rozwojowe dzieci i dorosłych.
-
Zdobędziesz umiejętność tworzenia indywidualnych programów nauczania. Nauczysz się dostosowywać metody pracy do specyficznych potrzeb edukacyjnych i terapeutycznych.
-
Opanujesz różnorodne techniki terapeutyczne i zajęciowe. Dowiesz się, jak wspierać rozwój umiejętności społecznych, komunikacyjnych i zawodowych u swoich podopiecznych.
-
Nauczysz się promować aktywne uczestnictwo w społeczeństwie. Przygotujesz się do budowania środowiska, które sprzyja integracji osób z niepełnosprawnością.
-
Poznasz wykorzystanie nowoczesnych technologii w pracy terapeutycznej. Opanujesz narzędzia takie jak VR czy magiczny dywan, by uatrakcyjniać zajęcia i wspierać rehabilitację.
-
Zrozumiesz znaczenie pracy w interdyscyplinarnym zespole. Będziesz współpracować z innymi specjalistami, tworząc kompleksowe wsparcie dla swoich podopiecznych.

Praca dla Ciebie:
-
Zatrudnij się jako nauczyciel w szkole specjalnej. Prowadź zajęcia dydaktyczne i terapeutyczne z dziećmi wymagającymi wsparcia, rozwijając ich umiejętności i samodzielność.
-
Bądź opiekunem w ośrodku terapeutycznym. Realizuj programy rehabilitacyjne i terapeutyczne, wspierając rozwój poznawczy, społeczny i motoryczny swoich podopiecznych.
-
Badź specjalistą ds. wsparcia w organizacjach pozarządowych. Prowadź projekty integracyjne i edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością, dbając o ich rozwój społeczny.
-
Pracuj jako pedagog specjalny w placówka oświatowych.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
- Rynek pracy przejawia duże zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- Program specjalności dostosowany jest do nowego standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela/pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- Zajęcia dydaktyczne o charakterze praktycznym, metodycznym realizowane są w specjalnej pracowni wyposażonej w specjalistyczny sprzęt – m.in. do integracji sensorycznej, integracji funkcji wykonawczych (też „magiczny dywan”) . W trakcie zajęć wykorzystujemy również technologię VR.

Nie czekaj, załóż Konto Kandydata i zapisz się na studia bez wychodzenia z domu!
Zapisując się do 24 kwietnia, zyskujesz:
● 800 zł zniżki w czesnym, która rozliczana jest na pierwszym roku studiów, obniżając proporcjonalnie każdą kolejną opłatę czesnego
● dodatkowo zwolniony jesteś z opłaty wpisowej.
Najniższa cena w ostatnim miesiącu: 562 zł
Jeśli jesteś naszym absolwentem, zyskujesz więcej:
● 1200 zł zniżki w czesnym i będzie również rozliczana na pierwszym roku studiów, obniżając proporcjonalnie każdą kolejną opłatę czesnego
● dodatkowo zwolniony jesteś z opłaty wpisowej.
Program studiów
Wybrane zajęcia specjalnościowe:
-
Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci z niepełnosprawnością intelektualną
-
Wybrane metody terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną
-
Podstawy integracji sensomotorycznej
-
Pedagogiczne aspekty edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
-
Arteterapia w pracy pedagoga specjalnego
-
Metodyka kształcenia dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
-
Metodyka kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim na II i III etapie edukacyjnym