Opis kierunku:

Gwarantujemy pełną zgodność z przepisami prawa i najwyższe standardy edukacyjne. 


Arteterapia to studia podyplomowe przygotowujące merytorycznie do pracy w instytucjach edukacyjnych, medycznych, terapeutycznych, kulturalnych i placówkach specjalnych. Ta szczególna oferta skierowana jest do osób zainteresowanych łączeniem różnych dziedzin sztuki i technik artystycznego wyrazu, terapii oraz wiedzy psychologiczno-medycznej w celu uzyskania określonych efektów terapeutycznych; wspierania rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego oraz  wzbogacania kreatywnego myślenia i działania podopiecznych.

Uczestnicy studiów na kierunku Arteterapia nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu arteterapii jako dziedziny nauki, która znajduje praktyczne zastosowanie w podejmowanych działaniach o charakterze terapeutycznym, wychowawczym, profilaktycznym, a także edukacyjnym.

 

 

Gdzie znajdę zatrudnienie ?

 

Arteterapia jest jednym z najatrakcyjniejszych kierunków studiów podyplomowych i przyszłościowych zawodów. Ofert pracy dla arteterapeutów i możliwości realizowania swoich pasji artystycznych w obszarze tej specjalności jest naprawdę wiele. Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w szkołach, przedszkolach, gabinetach psychologiczno-pedagogicznych, świetlicach socjoterapeutycznych, szpitalach, hospicjach, placówkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, domach seniora, ośrodkach dziennego pobytu, domach pomocy społecznej, a także w placówkach i instytucjach o charakterze  kulturalno-oświatowym i resocjalizacyjnym. Przygotowani merytorycznie i metodycznie instruktorzy warsztatów i projektów arteteraeutycznych poszukiwani są również w stowarzyszeniach i fundacjach których działalność obejmuje różne formy i rodzaje terapii przez sztukę.

Dla wielu naszych absolwentów arteterapii uzyskanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych stało się otwarciem na tworzenie nowej, indywidualnej drogi zawodowej i życiowej.

Dla kogo ten kierunek?

  • Dla osób posiadających wykształcenie wyższe (minimum licencjat), zainteresowanych sztuką i jej miejscu w życiu człowieka.
  • Dla osób planujących zatrudnienie i rozwój swojej kariery zawodowej w placówkach i instytucjach o charakterze  kulturalno-oświatowym, oraz w stowarzyszeniach i fundacjach których działalność obejmuje różne formy i rodzaje terapii przez sztukę.
  • Dla osób otwartych na samodoskonalenie się, kreatywne działania i nowe doświadczenia, które wyróżnia komunikatywność, refleksyjne myślenie, szacunek, cierpliwość i empatia.

Posłuchaj, co mówi o kierunku arteterapia nasza absolwentka — Monika Wróblewska.

Co zyskujesz?

  • Zdobędziesz wiedzę z zakresu podstaw nauk medycznych, psychologiczno-pedagogicznych oraz etycznych aspektów zawodu arteterapeuty.
  • Zdobędziesz wiedzę i umiejętności praktyczne w obszarze: muzykoterapii, choreoterapii, biblioterapii, fototerapii, plastykoterapii, dramy i działań teatralnych.
  • Poznasz metody i techniki arteterapii i zastosujesz je w pracy z osobami zdrowymi i dysfunkcyjnymi.
  • Będziesz przygotowana/y do prowadzenia zajęć terapeutycznych z zakresu arteterapii z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i seniorami.
  • Spotkasz praktyków z wieloletnim doświadczeniem oraz cenionych badaczy z dorobkiem naukowym.
  • Odbędziesz praktyki, dzięki którym zapoznasz się ze specyfiką arteterapii stosowaną w różnych placówkach i instytucjach.
  • Nabędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu arteterapii jako dziedziny nauki, która w praktyce arteterapeutycznej spełnia funkcje: stymulującą, rozwijającą, regulującą, korekcyjną i terapeutyczną.
  • Będziesz mogła/mógł podjąć działania artystyczne rozwijające Twój potencjał.
  • Zdobędziesz umiejętności samodzielnego tworzenia i prowadzenia projektów terapii przez sztukę.

 

Studia idealne dla Ciebie!

Nie wiesz, na który kierunek się zdecydować? Skontaktuj się z Działem Studiów Podyplomowychsp@dsw.edu.pl

Bezpłatne szkolenia

Dlaczego jeszcze warto wybrać studia podyplomowe na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW? Ponieważ każdy uczestnik studiów ma możliwość bezpłatnie wziąć udział w aż 4 dodatkowych szkoleniach! Odbędą się one w trakcie jednego weekendu i nie będą ze sobą kolidować godzinowo. Po ukończeniu szkolenia otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Więcej informacji o szkoleniach pod linkiem.

Sposób realizacji studiów podyplomowych

Studia podyplomowe na tym kierunku prowadzone są:
  • hybrydowo - zajęcia na tym kierunku prowadzone są częściowo online, a częściowo w salach wykładowych. Jako praktycy doskonale wiemy, że nie wszystkie treści, a przede wszystkim umiejętności, można przekazać tylko poprzez naukę online. Warsztaty i spotkania, których nie możemy przeprowadzić online, ponieważ utracą swoją wartość edukacyjną, będą przeprowadzone w salach DSW.

Jestem uczestniczką studiów podyplomowych na kierunku Arteterapia. Wybrałam ten kierunek ze względu na możliwość połączenia moich pasji, hobby oraz wrodzonych zdolności. Szukałam czegoś, co naprawdę do mnie przemówi i znalazłam to właśnie w Arteterapii. Na początku miałam obawy, że nie odnajdę się w tym obszarze, ale już po pierwszych zajęciach byłam zachwycona. Wyszłam z nich pełna nowych możliwości, wiedzy i potencjału, który mogę teraz wykorzystać. Najbardziej fascynujące w tych studiach jest to, że ciągle jesteśmy zaskakiwani i inspirujemy się nawzajem. Serdecznie zapraszam wszystkich do podjęcia studiów na tym kierunku. Jestem pewna, że to doświadczenie wzbogaci Was i pozwoli Wam rozwinąć skrzydła w tej niezwykłej dyscyplinie. Polecam!  

Monika Wróblewska

Uczestniczka studiów podyplomowych na kierunku Arteterapia

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku Arteterapia.

 

 

Liczba miesięcy nauki: 10
Liczba godzin: 263 + 66 godz. praktyk
Liczba zjazdów: 11
Liczba semestrów: 2
Zobacz program studiów

Wykładowcy

dr Monika Taras
dr Alina Czapiga
dr hab. Alicja Czerkawska, prof. Uniwersytetu DSW
dr Monika Taras

Pedagog twórczości, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, kierownik Studiów Podyplomowych Arteterapia - terapia przez sztukę, Reżyser i instruktorka warsztatów teatralnych. Specjalizuje się w problematyce  teatroterapii, metodyki pracy i wspierania ucznia...

dr Alina Czapiga

Psycholog, pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim; specjalizuje się w psychologii klinicznej i psychopatologii. W tym zakresie prowadzi wykłady i badania naukowe. Autorka publikacji dotyczących trudności oraz zaburzeń wieku rozwojowego, zaburzeń psychicznych i niepełnosprawności...

dr hab. Alicja Czerkawska, prof. Uniwersytetu DSW

Dr hab. w obszarze nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika; pedagożka, poradoznawczyni, nauczycielka akademicka; reprezentuje podejście egzystencjalne w poradnictwie i psychoterapii; zajmuje się pomocą poradniczą, procesami rozwiązywania problemów życiowych, integracją poszczególnych...

Poznaj innych wykładowców
Hand icon

Zainteresował Cię kierunek?
Zrób kolejny krok i zacznij studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu.

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji - Studia podyplomowe

UWAGA! W dniach 20-21.11.2024 Biuro Rekrutacji jest nieczynne

pok. nr 14 - parter
Strzegomska 55
53-611 Wrocław

Godziny otwarcia:
  • pn: 09:00 - 16:00
  • wt-pt: 08:30 - 16:00
Pobierz stronę do PDF