Opis kierunku:

Gwarantujemy pełną zgodność z przepisami prawa i najwyższe standardy edukacyjne.


Każda osoba z niepełnosprawnością intelektualną ma prawo do zdobywania wiedzy i rehabilitacji. Proces ten gwarantowany jest polityką Unii Europejskiej. Wspierają go liczne instytucje społeczne, polityczne i gospodarcze. Rodzi to zapotrzebowanie na ekspertów posiadających specjalistyczną wiedzę. 

 

Podczas studiów na tym kierunku uczestnicy uczą się trafnego dobierania metod pracy z dziećmi i dorosłymi ze specjalnymi potrzebami. Mają też okazję przećwiczyć, jak zainicjować integrację w ich własnym środowisku, a przy tym skutecznie ich w tym wspierać, dzięki czemu najskuteczniej uczą się samodzielności.

Wszystko to opiera się na najnowocześniejszych metodach, a absolwenci szybko przekonują się, jak wzrastają ich kompetencje, co przekłada się bezpośrednio na jakość życia ich podopiecznych. 

 

Ważnym elementem studiów jest też fakt, że uzyskane podczas nich kompetencje i uprawnienia są uznawane prze instytucje oświatowe. 

 

Program studiów jest zgodny z przepisami prawa, w szczególności uwzględnia wymagania określone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450).

Celem studiów jest ukazanie specyfiki procesu kształcenia i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas ich trwania uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające racjonalne programowanie i podejmowanie skutecznych oddziaływań rewalidacyjnych i edukacyjnych w stosunku do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, przebywających w placówkach szkolnictwa specjalnego, ogólnodostępnego, integracyjnego oraz środowisku rodzinnym. 

W trakcie studiów i praktyk pedagogicznych uczestnik nabędzie wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do pracy wychowawczo-opiekuńczej, dydaktycznej i rewalidacyjnej z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Wykształci umiejętności dostosowania wymagań edukacyjnych do potrzeb osób z tą niepełnosprawnością.  

 

W ramach studiów uczestnicy realizują praktyki pedagogiczne w placówkach kształcących uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, w szczególności w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych.

Co zyskujesz?

  • Zdobędziesz umiejętność dokonywania diagnozy psychopedagogicznej i funkcjonalnej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Nauczysz się, jak planować pracę edukacyjną, wychowawczą i psychokorekcyją z uwzględnieniem współczesnych koncepcji nauczania.
  • Będziesz umiał prowadzić terapię z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Nabędziesz wiedzę i umiejętności praktyczne , które pozwolą racjonalnie programować i podejmować skuteczne oddziaływanie rewalidacyjne i edukacyjne w stosunku do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim , przebywających w placówkach szkolnictwa specjalnego, ogólnodostępnego, integracyjnego oraz w środowisku rodzinnym.

 

Studia idealne dla Ciebie!

Nie wiesz, na który kierunek się zdecydować? Skontaktuj się z Działem Studiów Podyplomowychsp@dsw.edu.pl

Bezpłatne szkolenia

Dlaczego jeszcze warto wybrać studia podyplomowe na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW? Ponieważ każdy uczestnik studiów ma możliwość bezpłatnie wziąć udział w aż 4 dodatkowych szkoleniach! Odbędą się one w trakcie jednego weekendu i nie będą ze sobą kolidować godzinowo. Po ukończeniu szkolenia otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Więcej informacji o szkoleniach pod linkiem.

Formuły studiów podyplomowych

Studia podyplomowe na tym kierunku realizowane są:

  • hybrydowo - zajęcia na tym kierunku prowadzone są częściowo online, a częściowo w salach wykładowych. Jako praktycy doskonale wiemy, że nie wszystkie treści, a przede wszystkim umiejętności, można przekazać tylko poprzez naukę online. Warsztaty i spotkania, których nie możemy przeprowadzić online, ponieważ utracą swoją wartość edukacyjną, będą przeprowadzone w salach DSW.

Obszar pedagogiki, odkrywa kolejne przestrzenie, w których należy zatrudniać osoby gotowe  do pracy w inspirującym i wymagającym kreatywności środowisku. Dla nich stworzono kierunek studiów podyplomowych: Edukacja i terapia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Współcześnie dydaktyk, pedagog, specjalista w zakresie edukacji, spotyka sie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w placówkach oświatowych ogólnodostępnych, gdzie jest wymagane odpowiednie wykształcenie zawodowe ,wiedza ,która pomaga w zmniejszeniu barier, w znalezieniu odpowiednich metod pracy. W pedagogice chodzi  o tolerancję i akceptację oraz wymianę doświadczeń. Ćwiczenia i wykłady prowadzone są  przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy pracują z osobami z niepełnosprawnością. Prowadzą z nimi zajęcia zarówno dydaktyczne jak i terapeutyczne, prezentują swoje autorskie metody pracy, niekonwencjonalne, bardzo twórcze i odważne. Wszystkie zajęcia są okazja do wymiany poglądów, doświadczeń , etycznych przemyśleń.

Agnieszka Kozyra

kierownik kierunku

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Liczba miesięcy nauki: 13
Liczba godzin: 390 + 180 godz. praktyk + 60 godz. zajęć w formie e-learningu
Liczba zjazdów: 20
Liczba semestrów: 3
Zobacz program studiów

Wykładowcy

Iwona Łukasiewicz
Jadwiga Gluźniewicz
dr Alina Stosor
Iwona Łukasiewicz

Pedagog specjalny, wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły specjalnej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, założyciel i wieloletni prezes zarządu stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej. Metodyk -...

Jadwiga Gluźniewicz

Menedżer kierunku pedagogika. Mgr pedagogiki specjalnej w zakresie resocjalizacji, edukacji i rehabilitacji i rewalidacji indywidualnej osób niepełnosprawnych intelektualnie, tyflopedagogiki. Wieloletni doradca metodyczny, nauczyciel dyplomowany, praktyk z doświadczeniem w pracy z dziećmi i...

dr Alina Stosor

Zawodowo pasjonuje ją nauczenie dzieci z niepełnosprawnościami a także problematyką rodziny dziecka z niepełnosprawnością. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako nauczyciel w szkole specjalnej w klasach dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną, a także jako...

Poznaj innych wykładowców
Hand icon

Zainteresował Cię kierunek?
Zrób kolejny krok i zacznij studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu.

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji - Studia podyplomowe

UWAGA! W dniach 20-21.11.2024 Biuro Rekrutacji jest nieczynne

pok. nr 14 - parter
Strzegomska 55
53-611 Wrocław

Godziny otwarcia:
  • pn: 09:00 - 16:00
  • wt-pt: 08:30 - 16:00
Pobierz stronę do PDF